16/06/2024
нота.мк

Актуелна Нота

Актуелно на тема… Нота актуелни теми … нотираме актуелни збиднувања со анализи и истражувања на различни погледи на одредена тема која е актуелна во моментот.

Почетокот на летото и горештините Дојран го дочекува без вода

Сузана Мицева
Почетокот на летото и горештините Дојран го дочекува без вода. Трет ден Стар Дојран нема вода иако надворешните температури надминуваат 35 степени целзиусови. Со цистерни...

Македонија е втората најзагадена држава во Европа

Швајцарската компанија АјКјуEр (IQAir) денеска го објави извештајот за аерозагадувањето во 2023. Македонија останува на второто место од 43 држави во Европа според загадувањето на...

ООУ “Маршал Тито” Муртино: Маската треба да замислува и освестува

Сузана Мицева
Се дошиваат последните детали на маските, се дотеруваат костимите и чекорите од кроеoграфиите. По неколкумесечна работа, карневалџиите конечно го гледаат производот од вложениот труд. Во...

Моноспитово и Струмица се сеќаваат на претседателот Трајковски

Сузана Мицева
Скромен и тивок, но добар и исполнителен човек. Вака го паметат сожителите од родното Моноспитово поранешниот претседател Борис Трајковски. Велат, таков бил од дете, а...

Некои Македонци таму некаде бараат нешто

Димитар Мицев
Вчеравечер во Хилден, гратче во близина на Дизелдорф, беше промовиран македонскиот културен центар „Македонско сонце – Дизелдорф“.На настанот разговаравме со претставници на македонски здруженија во...

Зошто Струмица е на врвот на најзагадени градови во државата

Сузана Мицева
Влажни огревни дрва, горење отпад, сообраќајот, индустријата или сите заедно. Што е најголемиот загадувач на воздухот во Струмица? Прашањето е горливо за граѓаните кои се...

Струмица со алармантнo ниво на загадување

Димитар Мицев
Струмица е забележана како најзагадена област во државата, според последните мерења спроведени од Министерството за животна средина и просторно планирање. Градот има забележано неверојатни 535...

Токарев: Арбитражниот суд да не се користи како закана

Сузана Мицева
Арбитражниот суд да не се користи како закана, порачуваат правниците. Правникот Влатко Токарев, кој магистрирал деловно и инвестициско право на престижниот Кембриџ вели дека не...

Активистите: Седма година сме на улиците, нема да не фатите на кондиција

Сузана Мицева
Скандирања, свирежи, пароли со народен бунт. Вака беше два часа на главната раскрсница во Струмица. Река граѓани од регионот но и од цела држава дојдоа...